V roce 1888 byla nalezena hliněná nádoba, která obsahovala přes 600 minci a 20 koláčku slitého stříbra. Tyto koláčky byly určeny k rozlití a k ražbě v mincovnách v Brně, Znojmě nebo v Jihlavě, mohly však také slouží po odvážení jako platidlo velké Sumy, přičemž drobnými mincemi se vyrovnávala konečná suma. Většina minci byly hranaté střížky rakouských pfenigů vídeňské ražby, dále oboustranné České a moravské denárky, a jednostranné malé i velké brakteaty. Časově je tento nález určen do doby moravské markraběcí vlády Václava II. na konci XIII. století a uložen je ve sbírkách Národního muzea v Praze. Nález dokládá důležitost dálkové obchodní cesty, na které Stará Říše ležela.
Při přestavbě bývalé radnice byla v roce 1923 z věžičky vyňatá "Pamětní záloha", sepsaná obecním písařem Janem Mátlem v roce 1853," v němž to se stavení rathouzu předevzalo a při konci položeného dne ukončeno bylo. " Staroříšský rodák, jistě bystrý a pečlivý muž, zde zapsal událostí od roku 1805, např. pád meteoritu (kameny o váze až 3,5 lotu rozbily střechy a zabily několik ovcí), válku s Francouzem, následnou drahotu a choleru, zrušeni roboty...
Pod domy č. 28, 29, 151, 106 byly na začátku 20. století nalezeny ve skále vytesané chodby, 1 m široké a 2 m vysoké -zřejmě skrýše obilí a majetku v časech válečných.
Socha sv. Jana Nepomuckého před kostelem je provedena netradičně bez obvyklých atributu.
Původní goticky kostel vzal za své při obrovském požáru v r.1758, kdy vyhořela cela obec, postavena z dřevených roubených domu. Po požáru zůstala neporušena jen skála a dvě sousední stavení.
Na mírném svahu nad potokem Vápovkou stála už ve 13. století vesnice Veselí, která však v 15. století zpustla. Až v 18. století majitelé brtnického panství založili u kaple sv. Jana Nepomuckého novou osadu nazvanou Nepomuky. Dodnes jí zůstal neopakovatelný kolorit starých dob umocněný hlubokým lesem, uprostřed kterého leží.
Josef Florian (1873 -1941), myslitel, překladatel, vydavatel. Po čtyřicet let buduje ve Staré Říši vydavatelství a centrum duchovní kultury s názvem "DOBRÉ DÍLO". Díla vědců, básníků,filosofů se střídají s knihami teologů a světců. Českým čtenářům poprvé představil mnoho talentovaných autorů ze zahraničí i z Čech, např. Bonnet, Chesterton, Bernanos, Delaporte, Reynek a další. Jako první zveřejnil překlady France Kafky.
© 2025 Městys Stará Říše, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO